Формати електронних книжок

Види електронних книг

Якщо ви хоч раз купували електронну книгу, то вже знаєте, що існує декілька форматів е-книжок. Яка між ними різниця, який з них найкомфортніший та чому не існує єдиного формату для всіх – розповідаємо в нашому сьогоднішньому матеріалі.

Чому взагалі існує декілька форматів?

З форматами книжок справи такі ж самі, як раніше були з зарядними пристроями для телефонів. Пам’ятаєте? «У кого є зарядка на стару нокію?», «У кого є на сієменс?». Тут частично те саме – різні формати розроблялися різними компаніями. Але – і з різними цілями. Наприклад, PDF був розроблений компанією Adobe Systems спеціально для цифрового представлення поліграфічної продукції. Декларована мета була красивою: зробити офіси більш екологічними, адже документи, створені в форматі PDF, виглядають точно, як паперові, тож немає сенсу їх роздруковувати. Пізніше в PDF стали створювати та зберігати книжки. А формат EPUB навпаки одразу створювався саме для видання електронних книжок. Він був розроблений Міжнародним форумом з цифрових публікацій (International Digital Publishing Forum) в 1999 році, але офіційно побачив світ лише у 2007. І вже у 2008 році більшість цифрових бібліотек та магазинів електронних книжок Європи та Америки використовували саме EPUB як основний книжковий формат. Навіть черговий економічний звіт Президента США було опубліковано в 2010 році в тому числі і в форматі EPUB – для зручності тих, хто читатиме з рідерів.

Отже, давайте розглянемо детальніше найбільш популярні і “живі” з електронних книжкових форматів.

PDF

Portable Document Format (PDF) був офіційно представлений компанією Adobe Systems у 1993 році. Як ми вже говорили, цей формат було створено для документів. Метою було винайти «електронний папір», робити документи, які виглядатимуть однаково на будь-яких пристроях. З цієї мети і випливають як плюси, так і мінуси формату.

Плюси: красиві книжки, схожі на паперові, які однаково відображаються на будь-яких пристроях. Книжка PDF по властивостях схожа на збірку фотографій, тому в цьому форматі ніколи не «попливуть» шрифти, а строки назавжди будуть закріплені на своїх місцях. Можливе шифрування файлу від копіювання. Новіші файли цього формату підтримують інтерактивні елементи – «живий» зміст, гіперпосилання, вбудоване відео та аудіо тощо. Ще в цьому форматі дуже зручно зберігати відскановані книги для перегляду з комп’ютера. Можна додавати до файлу мета-дані книги.

Мінуси: дуже «важкі» файли, будуть повільно відкриватися читалкою; шифрування дороге і ламається звичайним юзером по інструкції з інтернету за годину-дві; файли не оптимізовані під телефони та рідери маленького формату. Тобто, якщо книжка зверстана у А4, то на маленькому екранчику ви отримаєте малесеньку копію стандартного аркуша, яку доведеться наближати та намагатися прочитати, як дідусі читають газету – ковзаючи по рядках тексту лУпою. Деякі рідери мають спеціальну функцію для виправлення цієї незручності – reflow – яка міняє верстку, підлаштовуючи її під ваш екран в автоматичному режимі. Однак, як ви можете здогадатися, в більшості випадків верстка скоріше ламається, аніж підлаштовується. Зате можна побачити, як би виглядали ті ж ілюстрації в неочікуваних місцях та наскільки дивними бувають переноси слів.

Висновок: підходить для відсканованих книжок, а також книжок, в яких важлива статична верстка: є багато ілюстрацій з підписами або формул або графіків, та для періодичних видань. Підходить для читання з комп’ютера або з планшета з діагоналлю мінімум 9”.

EPUB

Electronic Publication (EPUB) з’явився у 1999 році і одразу відвоював позицію улюбленця. MOBI, який мав надію стати королевою балу до цього, хутко втратив позиції. В 2009 році EPUB став одним з перших форматів книжок, який мав власне розширення для браузера – читати книжки стало ще зручніше.
І, як ви, мабуть, вже відчули з тону розповіді, саме цей формат є улюбленим форматом в БукРі 🙂

EPUB розуміє растрові та векторні зображення, нові версії досить гарно розуміють формули, дозволяють вбудовувати відео, аудіо, 3D об’єкти, гіперпосилання тощо, а також «зашивати» шрифти всередину файлу. Це дозволяє використовувати красиві авторські шрифти і не боятися, що вони «злетять» на іншому пристрої. До речі, важливо: навіть якщо шрифт не було вбудовано і він «злетів», прочитати книжку читач все одно зможе – вона просто буде відображатися у стандартному шрифті.

Якщо PDF представляє собою фотоальбом, то EPUB – це код. Він схожий на сайт, який було запакований в архів. Використання html та css дозволяють верстальникові отримати майже безкінечні варіанти верстки і дизайну.

Авжеж, EPUB дозволяє і зашити в книгу мета-дані в максимальній деталізації. Можна його і захистити адобівською DRM, але, як ми вже писали раніше, це дорого і не так і довго тримається.

Плюси: «легкі» файли, які читаються майже на будь-якому пристрої (окрім деяких Kindle). Завжди коректна верстка, оскільки вона є динамічною – книжка сама підлаштовується під ваш екран, які б розміри він не мав. Великі можливості для дизайну, верстки, інтерактивного наповнення. Швидкість створення – звичайний EPUB (без вимогливого дизайну) верстається за 1, максимум 2 тижні. Формат продовжують розвивати, він часто оновлюється. Ще важливе зауваження: EPUB дозволяє міняти характеристики книги просто з пристрою для читання. Читач може поміняти розмір тексту, шрифт, широту полів тощо (якщо вони не «зашиті» в файл заздалегідь верстальником книжки). Він практично може повністю змінити дизайн книги просто в смартфоні, підлаштовуючи все під власні вподобання. Це, по суті, і є сенсом динамічної верстки – максимальна зручність.

Мінуси: складності у верстці формул та таблиць. Незвичний вигляд – EPUB більше схожий на сайт, ніж на паперову книгу. Неможливість статичної верстки.

Висновок: ідеальний формат для фікшену, а також для нон-фікшн, який не вимагає таблиць. Підходить майже для всіх пристроїв (за рідкісними виключеннями). Швидкий, зручний. Не підходить для статичної верстки.

FB2

Перший варіант цього формату – FB1 – було створено у 2004 році групою російських розробників. В 2005 році з’явився FB2, в якому було виправлено помилки попередньої версії, і в цьому ж році вийшла перша електронна книга у цьому форматі. Що цікаво, на відміну від EPUB, який розроблявся спеціально для створення електронних книжок, FB2 створювався як засіб тимчасового зберігання файлів книжок для їхньої конвертації пізніше в інші, популярні формати. Це виливається в основні плюси цього формату: він легко конвертується та мало важить.

Формати FB2 та EPUB  дещо схожі, адже обидва складаються з коду та пропонують динамічну верстку. FB2 – це декілька XML-документів, поєднаних між собою. Має мета-дані книги, дозволяє верстати окрім тексту зображення та аудіоелементи, «зашивати» в книгу стилі, шрифти та кольори. Але зашифровати такий файл неможливо, кодування DRM він не сприймає.

Плюси: динамічна верстка, максимально «легкі» файли (їх можна додатково архівувати, тоді книги FB2 будуть навіть легші за EPUB), легко конвертується у майже будь-що.

Мінуси: формат більше не розробляється, анонсоване у 2008 році оновлення так і не вийшло. Не розуміє математичні формули, опції дизайну та форматування тексту обмежені (у порівнянні з EPUB). Книги цього формату розуміють лише російські та деякі китайські рідери, більшість західних про цей формат навіть не чула. Книги цього формату продаються лише в магазинах країн СНД.

Висновок: можна видавати фікшн та нон-фікшн, який не потребує таблиць та мультимедіа. Зручно для онлайн-бібліотек, а також для старих читалок з обмеженою пам’яттю: файли “легкі”, багато влізе.

MOBI, AZW, KF8

Всі три формати було створено спеціально для читання та зберігання електронних книг. MOBI – спеціалізований формат, створений Amazon спеціально для рідера Kindle. Був розроблений на основі формату PalmDOC, до якого додали деякі HTML-теги. Як і EPUB, MOBI схожий на архів, заповнений XHTML-документами. Використовується динамічна модель верстки. В ньому трохи складно верстаються віршовані тексти через обмеження у верстці відступів. Також в ньому дуже часто «їдуть» таблиці, тому їх рекомендують верстати картинками (що теж закінчується сумно, але хоч так). Зображення заверстати можна лише невеликі і просто посеред тексту, без «обтікання» чи рамок. Математичні формули він майже не розуміє.

AZW – як MOBI, тільки зашифрований. Захист у файлах формату AZW базовано на адобівській технології DRM-захисту. Зашифрований файл прив’язується до акаунту, з якого книгу було придбано, і відкривається лише на пристроях, зареєстрованих як пристрої саме цього покупця (до шести пристроїв на один акаунт).  Трохи по-іншому виглядає AZW4 – це такий собі амазонівський варіант PDF. Amazon позиціонує його як «точну електронну копію паперової сторінки» зі статичною версткою та інтерактивними елементами і функціями, зокрема – синхронізацією читання на різних пристроях одного читача. Але офіси поки що не поспішають міняти один «електронно-паперовий» варіант на інший.

Найновіший з амазонівських форматів – KF8, розроблений для амазонівського же планшета Kindle Fire. Цей формат розроблено на базі відкритого коду EPUB з використанням баз даних все того ж Palm та MOBI. Файли шифруються амазонівським варіантом DRM. Формат розуміє HTML5 та CSS3, дозволяє «зашивати» в файл книжки шрифти (дякувати використанню кодів EPUB) і навіть вміє робити спливаючий текст! KF8 вже можна назвати гідним суперником EPUB. Єдине, що заважає – закритість коду KF8. Якщо EPUB можуть покращувати та розробляти далі для своїх потреб всі, хто розуміється на коді, то внутрішня кухня KF8 доступна лише працівникам відповідних відділів Amazon.

Плюси: новий амазонівській формат пропонує багато можливостей; вибір між трьома форматами Амазону – можна підібрати варіант і для статичної, і для динамічної верстки, і для мультимедіа.

Мінуси: книги цих форматів, в основному, продаються лише на Амазоні та читаються лише з Kindle (закрита екосистема); мало фахівців верстають у цих форматах, адже вони не є популярними, до того ж в них досить легко перегнати той же EPUB, тож немає сенсу фокусуватися саме на цих форматах.

Висновок: зробити книжку в EPUB, потім конвертувати в MOBI або FK8 і продавати і на Європу, і на Амазон. А спеціально верстати – немає сенсу.

Книга-додаток

Це досить-таки новий формат. Книга-додаток, розроблена для iOS або Android створюється не видавцями, а розробниками (іноді на замовлення видавництва). Вона є повністю інтерактивною: все рухається у відповідь на дії користувача, є звуки, відео, вбудовані міні-ігри.

Плюси: дуже цікаві та красиві книги, їх люблять діти. Справжні книги майбутнього. Можна вшити в книгу дуже багато інформації або просто інтерактивностей по темі тексту.

Мінуси: дуже (дуже!) дорога розробка. Відволікання уваги від тексту. Фокусування лише на власниках смартфонів та планшетів визначеної операційної системи (власники гаджетів інших систем, а також ПК чи рідерів книжку подивитися не зможуть). Через високу ціну розробки – висока ціна продажу, що для країн СНД неактуально.

Книга-сайт

Інтерактивна книга, яка зберігається на сервері, а доступ до неї можливо отримати лише за умови інтернет-з’єднання. Дещо схожа на книгу-додаток, але, зазвичай, розробляється не стільки як гра, скільки як підручник або проект. Є можливість додати фото, відео, аудіо, купу посилань, вбудувати анкети та тести, інтерактивні графіки, 3D-моделі, спливаючі тексти тощо.

Плюси: шикарний інструмент для навчання. Багато інформації, все інтерактивне, цікаве, є можливість просто в книзі перевірити засвоєння матеріалу читачем. Спектр можливостей – всі можливості Мережі. Текст не губиться, а максимально доповнюється.

Мінуси: висока ціна розробки книги. Доступ до книги лише з ПК та лише в онлайні (неможливість читати офлайн).

Що буде далі?

Книги продовжують змінюватися, наявні формати покращуються, розробляються нові. Цього року на Книжковому Арсеналі в Києві багато говорили про VR-технології в книгах. Судячи з того, як швидко VR входить в наше життя, можливо, незабаром вже говоритимемо про VR-верстку?

Вас може зацікавити

Залишити відповідь

Увійти через: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.