Що таке ISBN?

що таке ISВN ?

ISBN для книжки – як відбитки для людини: у кожної – свої, неповторні, особисті. Але для чого потрібний цей код? Та якщо він справді є важливим, як отримати його для своєї книжки? Розбираємося, що таке ISВN, разом з БукРі.

Основні відомості

ISBN (англ. The International Standard Book Number, Міжнародний стандартний номер книги) — універсальний ідентифікаційний код, який проставляється на книгах і брошурах незалежно від способу їх виготовлення, розповсюдження, тиражу та обсягу. Використання ISBN дає змогу об’єднати в єдину систему видання, розповсюдження та інформаційне обслуговування книжок. Короткий код замінює собою довгі бібліографічні описи, що значно спрощує укладання та актуалізацію книготорговельних каталогів і бібліографічних баз даних, а також дозволяє знайти будь-яку книгу світу в національних та міжнародних рівнях системи.

 

Як шифрують?

Саме відображення номеру ISBN періодично зазнавало змін. Так, до прикладу, раніше номери ISBN складалися з 10 цифр, але з 1 січня 2007 року номер складається вже з 13 цифр. Цікавим є алгоритм його створення. ISBN розраховується за допомогою конкретної математичної формули та включає в себе контрольну (перевірочну) цифру для перевірки номера. Всі ISBN складаються з 5 елементів, розділених пробілами або дефісами. Три з п’яти елементів можуть мати різну довжину:

1) елемент префікса – це може бути лише 978 або 979. Він завжди має три цифри в довжину;

2) елемент реєстраційної групи (ідентифікатор країни) – визначає певну країну, географічний регіон або область мов, що беруть участь у системі ISBN. Цей елемент може мати довжину від 1 до 5 цифр. Ідентифікатори України — 966 та 617;

3) елемент реєстратора (ідентифікатор видавця) – ідентифікує конкретного видавця або типографію (друкарню). Він може бути довжиною до 7 цифр;

4) елемент публікації (порядковий ідентифікатор видання) – визначає конкретне видання та/або формат конкретної обкладинки. Може бути довжиною до 6 цифр;

5) контрольна цифра – це завжди остання однозначна цифра, яка математично перевіряє решту чисел. Вона розраховується за допомогою системи Modulus 10 з альтернативними значеннями 1 і 3.

Візьмімо до прикладу ISBN 978-617-7595-36-5,  де 978 — елемент префікса, 617 — ідентифікатор України, 7595 — ідентифікатор видавця (в даному випадку Видавництва «БукРі»); 36 — елемент публікації; 5 — контрольна цифра.

На основі ISBN формується штриховий код символіки EAN-13 для книжкового видання. Наявність штрихового коду на фізичному виданні є обов’язковою.

В Україні всі ISBN видавництва отримують від Книжкової Палати України, яка, в свою чергу, отримує їх від Міжнародного агентства ISBN, яке розташоване у Великобританії. 

 

Для чого він використовується?

Спочатку ISBN був призначений лише для ідентифікації друкованих книжкових видань, однак  з  розвитком  інформаційних  технологій  його стали проставляти і на електронних виданнях, а також окремих видах аудіовізуальної продукції. Як ми з вами вже розібралися вище, ISBN ідентифікує країну, видавця, тип видання та є унікальним для кожної книги. Для періодичних видань ISBN не використовують. А нотні видання, до речі, навіть мають свій власний ідентифікаційний код – ISMN.

Якщо книга складається з декількох томів, кожному з них присвоюється два номери: особистий номер цього тому та загальний номер видання. Також більше одного номера можуть мати спільні видання двох та більше видавництв, комплектні видання (номер книги і номер комплекту).

Якщо книга існує у декількох варіантах, наприклад, в паперових з м’якою та твердою обкладинкою та в двох електронних (припустимо, epub та pdf), то кожний окремий формат вважається системою за окрему книгу і мусить мати свій особистий  ISBN. Більше того, навіть додатковий тираж друкованої книги або її перевидання (електронне чи в папері) матиме окремий ISBN.

 

ISBN захищає автора та позначає авторське право?

Ні. ISBN лише є ідентифікатором і не передає (не несе в собі) жодної форми юридичного захисту авторського права. Проте в деяких країнах сам обов’язок використання ISBN для ідентифікації видання є юридичною вимогою. Більше про авторське право можна дізнатися в нашій бесіді з “Другом Читача”.

 

Хто видає ISBN?

Як ми вже зауважили вище, управління  системою  ISBN  на  міжнародному  рівні  здійснює  Міжнародне  агентство ISBN (Великобританія, м. Лондон). Міжнародне  агентство ISBN надає  ідентифікатор  групи,  що позначає  або  групу  країн (наприклад,  3 – для  німецькомовних країн)  або  окрему  країну,  географічний  регіон,  мовленнєву область або інші форми регіональних одиниць. Кількість цифр в ідентифікаторі групи залежить від річного обсягу книжкової продукції країни.

Для  управління  системою  ISВN  на  національному  рівні  в  країнах  створюються національні  агентства  ISВN або визначаються відповідальні органи, що діють як національні агентства. Так, до прикладу, в Польщі, Литві та Латвії функції вищевказаних агентств виконують Національні бібліотеки, а в більшості держав СНД створені відокремлені агентства під назвою «Книжкові палати». В Росії місцева Книжкова палата взагалі є філіалом «ИТАР-ТАСС».

Національні агентства ISBN можуть діяти на національному, регіональному рівні, бути об’єднаними за мовленнєвою ознакою. У межах однієї групи можуть діяти декілька національних агентств (наприклад, ідентифікатори групи 978-0 і 978-1 належать різним агентствам в Австралії, англомовній Канаді, Великобританії, США).

Функції  національного  агентства ISBN в Україні виконує Державна наукова установа “Книжкова палата України імені Івана Федорова”.

 

Як я можу отримати ISBN?

Тепер, коли ми знаємо, що таке ISВN, давайте обговоримо, як його отримати. Купити ISBN самостійно у Книжкової Палати фізична особа не може – лише отримати від видавця, який має свідоцтво про  внесення до  Державного реєстру  видавців, виготовлювачів  і  розповсюджувачів видавничої продукції. Зазвичай це саме видавництво, а не типографія чи друкарня, але іноді вони також можуть виступати заявниками від імені автора.

Але простіше й швидше купити код ISВN у нас. Ще й ціни приємні 🙂 Просто напишіть нам!

 

 

 

Вас може зацікавити

Залишити відповідь

Увійти через: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.