Як просувати свою книгу? Частина перша. ЦА, KPI та інша рекламна магія

Художня, нон-фікшн чи поезія – книга, як і будь-який продукт, відчайдушно потребує реклами. Ваша книга може бути найкращим, що сталося з літературною спільнотою цього сезону, але якщо люди її не прочитають, вони про це не дізнаються. Тому спершу необхідно пересвідчитися, чи знають ваші читачі про саме ваше існування.
В цьому матеріалі ми поговоримо про те, як визначити свою аудиторію, на які цільові показники орієнтуватися та нащо взагалі цим всім займатися, а в наступних вже розглянемо деякі інструменти досягнення наших з вами цілей. Поїхали!

1) Сhercher le lecteur

Щоб розкрити причини злочину, кажуть, треба шукати жінку. А щоб рекламувати книгу, точно треба спочатку шукати читача.

Хто ваш ідеальний читач? Заради якої людини ви написали оці сторінки?

Авжеж, більшість з нас пише книжки в першу чергу тому, що воно пишеться. Це природній, майже фізіологічний процес. Мабуть, медики майбутнього колись зроблять відкриття і доведуть, що у письменників присутня в організмі якась додаткова залоза, яка і виробляє тексти. Але, навіть при цьому, всі книжки світу для когось написані. І цього когось треба знайти.

Поміркуйте, кому має сподобатись ваша книга. Наприклад, у вас в руках свіженький рукопис реалістичного оповідання. Воно написане в жанрі пригод, але водночас там потужна психологічна та філософська лінія, є трохи про природу любові та людських стосунків, трохи про мікрокосм у кожному з нас, навіть є неочікувана смерть персонажа, і, авжеж, відкритий фінал. Головні герої – молодь. Мова – українська, але ви плануєте переклад російською та англійською, щоб вийти на нові ринки та збільшити аудиторію. Розмір – майже 200 тисяч знаків. Що ми з цього можемо взяти?

Легше за все визначати аудиторію методом виключення неможливого.

Вік. Текст дорослий, тому виключаємо дитячу та ранню підліткову аудиторію. Далі. Оскільки наші герої – молодь, використовується сучасна лексика, ідеї нашого часу, тому старшому поколінню, скоріш за все, цікаво не буде. Плюс, засновано на досвіді молодого автора, тому і у середнього віку може не викликати довіри та інтересу. Значить, у нас є аудиторія 19-40 років. Хм, все одно занадто широко.

Гендер? Тут нічого не можемо сказати, книжка нейтральна. Тому обмежуватись жінками чи чоловіками не будемо.

Освіта? Це вже цікавіше. Книжка посилається на філософські концепції, елементи світових релігій, літературний контекст. Тобто наш читач – це людина з гуманітарною вищою освітою або така, що багато читає і знаходиться у схожому з нами літературному контексті. А ще, буде чудово, якщо наш читач матиме схожий особистий досвід. Книжка про пошук себе – тож читач має ще перед прочитанням цікавитись такими питаннями.

Наче все? Ні, не все. Ще цей читач повинен мати достатньо грошей, щоб купити нашу книжку. Це важливо, і цю деталь ми особливо будемо опрацьовувати, коли говоритимемо про вибір інструментів реклами.

2) Створюємо портрет

Щоб скласти собі уявлення про читача було легше, давайте тепер намалюємо його портрет. Малюйте якомога детальніше. В компаніях, які професійно займаються просуванням товарів, зазвичай навіть підбирають фото «ідеального споживача», яке додається до його портрету та до загального опису цільової аудиторії.

Мені хочеться, щоб цю книжку читала дівчинка. Назвемо її Катя. Катерині 27 років, вища філологічна освіта, але працює не за спеціальністю – вона адміністратор у компанії мандрів. Катя любить свою роботу: вона допомагає людям мандрувати містами і країнами їхніх мрій. Ще з університету вона дуже любить читати, а зараз ще й час є – в «тихий» сезон роботи майже немає, тож можна брати з собою книжки. В університеті її зацікавили сучасною українською літературою, тому Катя з задоволенням полює на новинки. Вона киянка, живе сама, знімає однушку на Лісовій, у неї великий добрий собака породи боксер та дуже галасливі сусіди зверху. Вихідні вона любить проводити з користю – відвідує майстер-класи, лекції, відкриті тренування.

Друзів у неї небагато (хотілося б більше), зате справжні.

І вона все ще намагається відшукати себе у цьому світі.

3) Де їх шукати? Краще – де їх знайти 😉

Тепер, коли у нас є портрет, можемо шукати Катю. Ми приблизно розуміємо, як проходить її день та тиждень, тож можемо виділити місця, де ми можемо до неї «дотягнутись». Наприклад, вона, скоріш за все, є активним користувачем Фейсбуку – давайте покажемо їй промо-пост про нашу книжку. Хай про нашу книгу їй розкаже її улюблений бук-блогер, напише книжкова група, яку вона читає час від часу, хай книжка з’явиться у рекламі на сайтах, де вона буває. Також ми обов’язково повинні покликати її на нашу презентацію або на зустріч з читачами, яку ми проведемо в кав’ярні, де Катя часто буває, у зручний для неї час в вихідний день – тому що в будні вона зайняти роботою та домашніми справами. Ми можемо розписати її день для себе і знайти в кожну хвилинку можливість поговорити з нею про свою книгу. І ці можливості будуть працювати. Адже тепер ми точно розуміємо, до кого хочемо достукатися.

4) В чому рахується успіх?

Як зрозуміти, чи успішно проходить ваша реклама?
Для цього треба визначити, чого саме ви хочете досягти. В чому ви будете вимірювати успіх – в продажах, в заходах на вашу сторінку, в листах, в лайках? Це і називають KPI – ключові показники ефективності. Термін використовують у багатьох сферах, зокрема у фінансовому та маркетинговому менеджменті. Ми не будемо заглиблюватись в визначення та теорії, просто відмітимо собі, що мета має бути чітко встановленою перед тим, як починати роботу.

Мета встановлюється декілька разів для різних масштабів, наприклад, загальна (продати за перший рік певну кількість примірників) та під рекламну кампанію (отримати 500 переходів на сторінку вашої книги в соцмережі або 100 реєстрацій на презентацію книги в місцевій кав’ярні). Мету можна встановлювати за допомогою системи SMART – вона є дуже простою в експлуатації та досить дієвою. SMART розпадається на Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound. Тобто мета має бути точною (чого треба досягнути), такою, що має вимір (вираженою в цифрах, які можна потім порівняти, показник план/факт), досяжною (якщо ви початківець з бюджетом в 100 грн, навряд чи ви зможете продати тисячу екземплярів в першій місяць кампанії, правда?), а також – актуальною чи важливою (вам справді важливо отримати 1000 переходів? Чи, може, важливіше – 10 придбань?). І, нарешті, обмеженою у часі – ви хочете отримати 10 відгуків на книгу за тиждень чи за рік?

Коли ви встановили цільові показники, можна підбирати інструменти та створювати план дій. Авжеж, залежно від обраних інструментів цілі можуть коректуватися, можна додавати нові цілі. Але вони обов’язково мають бути. Бо неможливо зрозуміти, досягли ви мети чи ні, якщо сама мета попередньо не була задана.

 

В наступному матеріалі ми поговоримо про інструменти просування книги. А поки що – поділіться в коментарях, який портрет ідеального читача вийшов у вас? Де ви плануєте його чи її ловити? Які цілі ставите перед собою і своєю книгою?

Чекаємо на ваші історії!

Вас може зацікавити

4 коментарі

  1. Людина яка пише твори майже завжди мріє про визнання своєї творчесті.
    Та на сьогодня не кожен має кількість коштів на друк своєї книги. Вже не кажучи про те, щоб отримувати гонорар від свого таланту. Адже не кожен може писати цікаві витвори містецтва в прозі чи в поєзії. Вважаю Держава має підтримувати талановитих митців. Картину можна продати, скульптуру також для того щоб розвиватись далі, а слово? В наш час молодь де більше читає в інтернеті і безкоштовно.

    1. Людмило, дуже слушні думки! Саме тому ми й створили БукРі – щоб дати можливість авторам не лише знайти читачів, але й виставити свої книги на продаж. Сподіваємось, це дозволить українському книжковому ринку розвиватися ще більшими темпами!

  2. Вранці випадково наткнувся на сайт БукРі, а в ньому – на Зою Апостол. Перші враження приємні. Відчуваю, що день пройде в позитиві. Полюбляю обраний Зоєю жанр. Хочу замовити “Магніти…” Автору й видавництву щиро бажаю успіхів у новому році

Залишити відповідь

Увійти через: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.