Коли чую в будь-якому контексті питання «Як видати свою книгу?», одразу згадую старий радянський жарт: «Хто придумав механізм, отримує рубль. Хто його виготовив, отримує 10 рублів. А хто його продав, отримує 100». І ця математика досі актуальна. Мало книгу написати. Треба ще її «виготовити» та – знайти свого читача.
Отже, ви написали книгу. Чи, може, ще тільки пишете, але вже ось-ось буде готово, і хочеться одразу знайти для неї місце у світі. Що робити з текстом далі?
Можна спробувати запропонувати свою книгу традиційним видавництвам. Якщо її помітять, якщо вона сподобається тому, до кого потрапить на перше прочитання, якщо її визнають такою, що має потенціал комерційного успіху… Коротше кажучи, якщо вам пощастить, і в вашу книгу повірять – далі вже всім займатиметься видавництво. Текст підготовлять до видання коректори та редактори, дизайнери та художники створять обкладинку. Потім надрукують тираж, і ваша книга потрапить до магазинів, а паралельно розпочнеться цілий комплекс заходів з її просування. Ваша книга – це проект. Якщо в нього повірили, в нього вкладатимуть гроші. І чекатимуть доходу. А ви, як автор, отримаєте певний гонорар та фіксований процент від продажів – зазвичай, в межах 10%.
Це дійсно чудовий сценарій. Але й рідкісний. Видавництва щодня отримують сотні листів від потенційних авторів. Часто у них немає часу навіть продивитись текст, і рішення приймають вже виходячи з того, як написаний сам лист. До того ж, виразні, але ризиковані тексти такі видавництва не відберуть. Їм потрібний стовідсотковий бестселлер, книга, яка не лише окупиться, але й принесе гідний дохід. Тут текст розуміють на іншому рівні.
Можна спробувати видати книжку самотужки. Найняти фрілансерів, або й заверстати самому. Викупити код ISBN через якесь приватне видавництво. Замовити тираж у друкарні. Але – що робити з продуктом далі? Магазини вашу книгу, скоріш за все, не приймуть – складнощі з боку документів. Окремий договір для кожної книги – занадто багато документів для більш-менш серйозного магазину. До того ж, це ризик. Чи варта ваша книга місця на полиці? Коли вас пропонує видавництво, є певна гарантія, бо в вас вже хтось повірив.
Ще один варіант відповіді на питання, як видати книгу – видавництва формату самвидав. На заході це дуже розповсюджений варіант – Amazon Publishing, Kobo, Smashwords. Він передбачає повну свободу для автора. Автор визначає, чи згоден він з коректурою, чи до вподоби йому обкладинка, працює з видавництвом як замовник послуги, а не як продавець права на текст. Автор є власником книги від початку і до кінця. Він бере на себе ризик, вкладаючись у власну книгу, в яку вірить, і він же отримує дохід, якщо його віра справдилась.
В Україні існує лише декілька видавництв, що орієнтуються на авторів, а не на попит книжкового ринку. Цей варіант видання твору ще не набрав такої популярності, як на заході. Але тим цікавіше спостерігати за тими авторами, що повірили у себе – і тепер відкривають повністю новий і прекрасний сегмент ринку. Виявляється, самвидав – це не так і страшно. Так, книга вимагатиме багато вашої уваги, певних часових та фінансових ресурсів, але й результат буде зовсім іншим. Ваша книга розвиватиметься саме так, як ви бажаєте. Ви залишатиметесь господарем ситуації – від початку і до кінця.
А хіба така свобода не варта того, щоб вкласти трохи більше зусиль у ваш твір?
7 коментарів
Шановні адміни сайту.
Є кілька запитань. Як до вас конкретно, так й риторичних.
Чи не вважаєте ви, що видати текст се навіть не пів справи? Хіба питання не в тому – хто буде те все читати? Ну добре, потішить автор своє самолюбство й надрукується тут, але що далі? Я не кажу, що ваша справа негідна, я просто питаю хто прочитає надрукований тут тест?Й слідом за тим риторичне питання – ви справді вважаєте, що в наш час знайдеться багато людей здатних заплатити за кота в мішку 40 чи 100 баксів? Звідки такий ціни? Зараз люди безкоштовно читати не хочуть…
Отже повторюю основне питання – як дойти до читача? у вас є якісь конкретні плани?
Дмитро, доброго дня!
По-перше, не можемо не зазначити: ціни у нас в гривнях, і 40 чи навіть 100 гривень за електронну книгу – ціна цілком нормальна. Більшість читачів може собі дозволити купити у нас книгу.
По-друге, сайт поки що лише набирає обертів (хоча книжки продаються вже зараз, як ви можете помітити з відгуків). Читачі є, вони приходять, і їх буде більше з кожним роком.
Що ж до наших планів – працювати на якість, не забувати про рекламу і любити наших авторів, ось і всі плани 🙂 Сподіваємось, що цього буде достатньо 😉
доброго дня.
З цінами я лажанув – не розгледів значок. Вибачаюсь.
Тепер, якщо ваша ласка, я б хотів почути від вас відповіді іще на кілька моїх питань.
1 – де тут на сайті видно перелік послуг які ви надаєте авторам, й де побачити розцінки на сі послуги? Я з першого й другого разу непобачив. Звісно я чайник й можу не побачити усебе під носом, й усе ж – для таких як я не дуже видно.
2 – також, як чайник, я зовсім не зрозумів які дії маю вчинити щоби надрукувати тут на вашому сайті свій текст. Є якісь умови? де їх побачить? до кого саме конкретно потрібно звертатись?
3 – чи можливо побачить статистику – скільки продано книжок, чи се таємна інформація? хоча б приблизно?
4 – Я бажаю вам тільки успіху, але питаня – що саме ви розумієте під любовю до авторів? чи шукаєте ви авторів самостійно щоб надрукувати у себе, чи автори виключно мають шукати вас? чи надаєте ви послуги авторам якісь особливі послуги авторам які сподобались вашій редакції – ну наприклад, безкоштовно рецензуєте, рекламуєте й тп чи все на плечах самого автора?
поки доста й сього, але питання ще є)
Раді, що вас так зацікавив наш проект 🙂 Із задоволенням відповімо на всі питання!
1. Щодо переліку послуг – це розділ “Автору”, він ще в розробці. Поки він в розробці, можна подивитися послуги на нашому старому сайті, там вся інформація станом на сьогодні дійсна: http://bookre.tilda.ws
Ціну за послугу ми розраховуємо під кожний проект, адже тексти можуть бути дуже різними. Наприклад, ціна коректури буде різною для майже “чистого” та для тексту, де більше 20 граматичних помилок на тисячу знаків. Також, різною буде ціна верстки для книжки, яка складається лише з текста, і книжки, наприклад, насиченої таблицями.
2. Щоб видати у нас свою книжку (або розмістити вже видану в нашому магазині) необхідно просто написати нам на пошту – все розкажемо 🙂 Пізніше ці дані також обов’язково з’являться в розділі “Автору”
3. Щодо статистики – вже продано більше 40 книжок, починаючи з 30 листопада.
4. Дякуємо за побажання 🙂 Під любов’ю ми розуміємо, що кожній книжці приділяється максимум уваги, кожною книжкою ми живемо разом з її автором. Щодо просування – все залежить від автора. Якщо він сам “горить” своїм текстом, ми з радістю допоможемо порадою, репостом, спеціальним постом на нашій сторінці в Фейсбуці і особистих сторінках членів команди тощо. Все обговорюється разом з автором, і ми завжди відкриті до нових варіантів співпраці.
Начебто все! Чекаємо на наступну порцію питань 🙂
Добрий день Так, як ціни залежать від конкретних чинників, то спитаю просто у загальному. Даю Вам, наприклад, повністю підготовлений макет книги: і обкладинка, і ілюстрації, і коректура і верстка… Тому порівнювати буду не з видавництвами, а з друкарнями, які друкують,і, крім того, ISBN дають самі, розсилають по бібліотеках. А від Вас потрібно друк паперових книг, частину відсилаєте мені, а частину продаєте самі,( і паперові варіанти, і електронні). Тоді у Вас буде дорожче, ніж у них, чи як?
Вітаю,
Маю питання: Ваше видавництво видає тільки книги е-book, чи також Ви робите і друковані видання?
Вітаємо!
Опція друкованого видання присутня 🙂